DOM S PRÍCHUŤOU TALIANSKA

TYP –  dom

LOKALITA – Košice

 

VÝMERA –  160 m2

V tomto dome sa trochu prenesieme k našim južným susedom. Majitelia, ktorí obľubujú tak trochu taliansky štýl bývania nás oslovili s návrhom ich rodinného domu a už pri zadaní prvých požiadaviek sme vedeli, že toto bude návrh, ktorý rozhodne stojí za to.

NÁBYTKY A ÚLOŽNÉ PRIESTORY

Pri návrhu sa budeme stretávať s jemnými pastelovými dekormi, ktoré na nás zapôsobia už v zádverí. Celé zádverie je po oboch stranách šikovne lemované vstavanými skriňami, ktoré dokonca v časti pri schodisku skrývajú útroby pod schodmi a vytvárajú praktický úložný priestor. S fóliovými dvierkami od Wiechu v odtieni Cashmere sa budeme stretávať nielen v zádverí, ale i v kuchyni, či na hornom poschodí v spálni. Výrazným prvkom popri jemných pastelových farbách je použitie gresovej dlažby s nádychom patchworku, kde čiernobiela kombinácia pôsobí priam božsky.

Hneď v prvých dverách v zádverí môžeme nájsť kúpeľňu číslo jedna. Otvorením dverí, ktoré sú ozvláštnené ozdobnými lištami vchádzame do pánskej kúpeľne. Ozdobné lišty možno v návrhu badať nielen na interiérových dverách, ale aj na stenách, avšak v rozumnom a striedmom rozsahu, aby interiér nepôsobil gýčovo. Interiér kúpeľne je zariadený všetkým, čo muži potrebujú. Podomietkový Geberit je v dnešnej dobe skôr štandardom a na nábytkoch sa nám objavujú fóliované dvierka od Wiechu, odtieň Light Grey, ktoré možno badať takisto neskôr v obývacej izbe, jedálni, či v kúpeľni číslo dva na poschodí. Pánsky pocit dodávajú čierne armatúry a teplo dlažba v dekore dreva. Zaujímavým prvkom je čierny strop s ozdobnými lištami.

Kuchyňa je priestorovo veľkorysá. Vo vysokých skriniach v pravej časti kuchyne sú ukryté spotrebiče ako teplovzdušná rúra, mikrovlnná rúra a potravinová skrinka. Zakončená je na žiadosť domácich veľkou americkou chladničkou. Pracovnú časť tvoria skrinky pri stene a ostrovček so sedením. Ozvláštnením na nábytkoch sú zlaté úchytky, ktoré dodajú kuchyni i nádych luxusu.

Vstupom do jedálne odhaľujeme dominantu prízemia, a to krb obložený lícovým obkladom z pravej tehly, ktorý sa nám objaví aj na ceste na poschodie na schodisku.

Obývacia izba má otvorenú dispozíciu a našim cieľom bolo, aby pôsobila vzdušne a nezapratane. Preto sme na tomto mieste použili knižnicu so sklenenými výplňami, ktorej odraz bude priestor ešte viac otvárať. Zaujímavým prvkom obývacej izby je frézovaný obklad v antracitovej farbe použitý za TV, ktorý priestoru dodá hĺbku a ako kontrast a doplnok je použitá biela TV komoda s dvierkami v podobnom 3D rastri.

OSVETLENIE

Osvetlenie prízemia je tvorené zväčša zápustnými LED bodovými svietidlami. Kovové svietidlá použité nad barovným sedením a nad jedálenským stolom pridávajú priestoru trochu technickosti a surovosti a perfektne prepájajú priestor patchworkového zádveria s ostatnou časťou prízemia. Jemným doplnkom je aj napriek svojej veľkosti kruhové svietidlo s priemerom 150cm použité v obývacej izbe. Funkciu príjemného, atmosférového svetla tu plní čierna stojaca lampa, ktorá je stelesnením tvarovej čistoty a asymetrie zároveň.

Bonusom na prízemí je technická miestnosť, a.k.a. nevyužívaná garáž. Okrem toho, že v skrinkách je ukrytá hlavná technológia domu od rekuperačnej jednotky až po kotol, či zásobník na teplú vodu, plní táto miestnosť najmä praktickú úlohu, či už umývadlom, alebo technickou murovanou vaničkou na mnohoraké využitie od umytia domáceho miláčika, pneumatík až po špinavé gumáky po hubačke.

NÁBYTKY A ÚLOŽNÉ PRIESTORY

Poschodie nám materiálovo kopíruje prízemie. Krásna priestranná spálňa nám dovolila zošikmenie strechy využiť na plný pás vstavaných skríň v bielom unidekore a doplnkový úložný priestor nám dopĺňa komoda ťahajúca sa popri stene v spomínanom odtieni Cashmere.

Detské izby jednoducho milujeme. Na poschodí sa nachádzajú hneď dve. V oboch detských izbách sme sa popasovali s bohate prešikmeným stropom, čo však ale nie je nič, čo by nevedeli vyriešiť nábytky na mieru. Prvá detská izba je pre mladšieho obyvateľa, preto je poňatá trochu hravejšie. V oboch detských izbách je požitá neutrálna farebnosť s akcentom dvoch odtieňov modrej.

Kúpeľňa číslo dva na poschodí je určená pre ženského obyvateľa domu, čo možno badať už na prvý pohľad. Zopakované sú fóliované dvierka od Wiechu v odtieni Light Grey, patchworková dlažba, či dlažba v dekore dreva. Denné svetlo prenikajúce cez strešné okná poskytuje ukážkovú spoluprácu pri úprave zovňajška nežnej polovičky.