top of page

PODKROVNÝ MEZONET V ŠKANDINÁVSKOM ŠTÝLE, KOŠICE

Celý interiér tohto mezonetu sa na prianie majiteľov nesie v škandinávskom štýle s použitím jemných, zemitých tónov. Tieto tóny sú ozvláštnené použitím kontrastnej čiernej farby na rôznych prvkoch v interiéri, aby priestor nepôsobil nevýrazne. Hlavnou úlohou v tomto projekte bolo zariadiť interiér vzdušne a nadčasovo. Keďže sú majitelia milovníci cyklistiky, dostali sme za úlohu tiež vymyslieť vo vstupnej chodbe reprezentatívne miesto na umiestnenie bicyklov. 

LOKALITA:
Košice

ROZLOHA: 
80 m2

TYP:
byt

VSTUPNÁ CHODBA

V chodbe sme skúšali rôzne možnosti uloženia bicyklov na rôznych miestach a nakoniec sme sa rozhodli pre  nasledujúce. Vytvorili sme kovovú stenu z ťahokovu, ktorá je umiestnená v nadväznosti na schody a slúži na uchytenie bicykla (prípadne dvoch, či troch) a predstavuje jednak ľahko udržiavateľný spôsob a na druhej strane pôsobí v chodbe esteticky a zachováva jej svetlosť a vzdušnosť. Schody ako také sme rozdelili do dvoch farieb, spodná časť je uzatvorená, keďže sme pod nimi vytvorili úložný priestor. Na schody v čiernej farbe nadväzuje biela farebnosť a schody takto nepôsobia hneď pri vstupe ako “ťažká hmota“. Keďže chceli majitelia dostať viac denného svetla do chodby, rozmýšľali sme nad umiestnením svetlíka v chodbe, no nakoniec nám prišlo ako funkčnejšie a reprezentatívnejšie riešenie zväčšenie vstupu do obývacej izby až takmer po strop a na jeho miesto sme umiestnili posuvné sklenené dvere do puzdra. 

OBÝVACIA IZBA

Dlho sme si lámali hlavu nad usporiadaním dennej časti bytu. Nakoniec nám prišlo ako najvhodnejšie riešenie takéto usporiadanie. Priestor pôsobí pekne, vzdušne, všetko má svoje miesto a navyše sme takto mohli maximalizovať množstvo úložného priestoru. Hneď pri vstupe do obývacej izby je na ľavej stene zostava skriniek, ktorá nám pekne nadväzuje na skrine v chodbe a priestoru tak dodáva vzdušnosť a priestrannosť. Je to kombinácia skriniek, otvorených podsvietených výklenkov a šuflíkov. Táto zostava je navyše ozvláštnená použitím parného krbu. Parný krb je viac menej novinka a má výhodu bezpečnosti pre deti, či domácich miláčikov. Oproti sedačke a pódiu je umiestnená TV zostava, za ktorou za ukrýva puzdro na posuvné dvere.

PÓDIUM

Keďže majitelia radi hostia návštevy, požiadali nás, aby sme vymysleli nejaké "ležérne" sedenie pre hostí. Hneď vedľa sedačky sme preto vytvorili akési pódium v odtieni v akom je nábytok, aby tak tvoril priestor na sedenie pre hostí, prípadne pre psíka, ktorý má v domácnosti plnohodnotné miesto. Toto pódium je miestom, z ktorého je vidno na gauč, na TV, ale aj do kuchyne, takže budú majitelia s hosťami v stálom kontakte. Vedľa tohto sedenia je vytvorené sedenie na čítanie pre domácich. Pod týmto sedením je vytvorený úložný priestor. Celá pódiová zostava zároveň tvorí aj funkčné schodíky na terasu.

JEDÁLENSKÁ ČASŤ

Súčasťou kuchynského priestoru je okrúhly stôl so 4 stoličkami s priemerom 130 cm. Tento stôl je v prípade potreby rozložiteľný a pojme viacero ľudí. Okrúhly stôl zaberá menej miesta a pôsobí tiež v priestore variabilnejšie. Stena pri tomto stole zahŕňa aj jedno prekvapenie. Pri čelnom pohľade na stôl možno vidieť obloženie steny nábytkom v kombinácii s obkladom so vzorom mramoru. Práve posledná časť tohto nábytkového opláštenia steny (v rohu kuchynskej linky) skrýva za sebou výklenok, ktorý sme využili ako skrytú komoru.