top of page

VEĽKORYSÝ BYT V JAPANDI ŠTÝLE, POVRAZY REZIDENCIA KVP, KOŠICE

V tomto projekte sme dostali do rúk projekt bytu v novostavbe, ktorý si majiteľ želal zariadiť v štýle Japandi. Tento termín spája prvky japonského minimalizmu s jednoduchosťou, estetikou a funkčnosťou škandinávskeho dizajnu. Vyznačuje sa čistými líniami, prírodnými materiálmi, neutrálnymi farbami a minimalizmom. Preto ak ste milovníkmi farieb ako sú okrem klasickej bielej aj krémová, béžová, svetlosivá, či odtiene hnedej, olivovej a pieskovej, tento návrh sa Vám určite bude páčiť. 

LOKALITA:
Košice

ROZLOHA: 
82 m2

TYP:
byt

VSTUPNÁ CHODBA

V zádverí sme umiestnili veľkú skriňu hneď naľavo od vchodových dverí. Skúšali sme aj jej umiestnenie oproti dverám, kvôli ľahšiemu ukrytiu servisných dvierok avšak nepôsobilo to dobre hneď pri vstupe do bytu. Skriňa má šírku 103 cm a slúži na uloženie sezónnych búnd, topánok a pod. Oproti vstupu sme umiestnili sedenie. Je tvorené odnímateľnou lavicou a zadným panelom, aby bol v prípade potreby zabezpečený prístup k dvierkam rozdeľovača kúrenia. V zádverí tak vidno farebné prvky, ktoré sa budú objavovať naprieč celým interiérom.

KÚPEĽŇA

Kúpeľňa v sebe nesie nastolený dizajn. Obklady sú v zemitom odtieni a v kombinácii s drevom vytvárajú teplý a útulný pocit. Umývadlo je oválne v rozmere 70 x 38 cm a je uložené na doske, ktoré možno badať aj na kuchynskej linke. Drevené lamely, drevodekor na nábytkoch, či zemité odtiene sa objavujú v každej miestnosti, aby byt pôsobil prepojene a v jednotnom štýle. Vaňa má rozmer 180 x 80 cm a poloha vaňovej batérie bola umiestnená tak, že sme vaňu museli od steny posunúť o cca 12 cm do priestoru. To ale vôbec nevadí a vzniknutý priestor sme využili na vytvorenie podsvietenej niky, slúžiacej na uloženie šampónov, sprchových gélov a podobne. Na vani je umiestnená aj vaňová zástena, ktorá je z jednej časti pevná a druhú časť tvorí posuvné sklo, ktoré by sa počas sprchovania zatiahlo.

SPÁLŇA

Drevené lamely sú v spálni použité v kombinácii s dekoratívnou omietkou a ako ozvláštnenie sme využili kruhové svietidlo, ktoré bolo myslené ako doplnkové osvetlenie. Na druhej strane postele funkciu náladového svetla zastáva schovaný LED pás. Stolíky sú v drevenom drevodekore, rovnakom ako je použitý na nábytkoch v rámci celého priestoru. Dlho sme sa hrali so skriňou v spálni, nakoniec sme sa zhodli, že najvhodnejšie riešenie v rámci Japandi štýlu bude ponechať ju celú v drevodekore nech pôsobí pekne a čisto. Zvolili sme nenápadné úchytky, ktoré dodajú skrini decentný akcent.

KUCHYŇA A JEDÁLEŇ

Kuchyňu sme sa snažili zariadiť takisto ako zvyšok interiéru jednoducho, bez zbytočných členení, úchytok a pod. Pôsobí tak aj napriek svojej veľkosti veľmi príjemne a čisto. Všetky spotrebiče sú samozrejme zabudované, pracovná doska je tvorená z imitácie kameňa v mramorovom odtieni. Horné skrinky nie sú biele, sú v odtieni kašmír a preto pekne dotvárajú zemitý pocit z interiéru. Dlho sme rozmýšľali a špekulovali nad tým, ako vyriešiť zadanie od majiteľa na vytvorenie miesta na hranie hier. Nakoniec nám najvhodnejšie a do budúcnosti najrozumnejšie riešenie prišlo umiestniť do priestoru veľký jedálenský stôl, ktorý má dĺžku 180 cm a je ešte v prípade potreby predĺžiteľný na väčší rozmer, takže úplne luxusne pojme miesto pre 8 ľudí.